18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Заев и Пендаровски го честитаа Денот на Бошњаците: Да градиме едно општество еднакво за сите

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев, по повод 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во земјата.

„Владата, заедно со сите граѓани посветено го гради и унапредува концептот за развој на едно, еднакво и праведно општество и интеркултурен дијалог, како заедничко богатство, со здружена определба за почитување, толеранција и унапредување на етничките и културните разноликости“ истакнува Заев во честитката.

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, во неговата честитка истакна бошњачкиот етникум е нераскинлив дел од мултикултурното општество.

„Република Северна Македонија, како наш заеднички дом, заслужува да биде развиена и модерна европска држава, заедница на среќни граѓани. Затоа, да продолжиме посветено да градиме општество еднакво за сите и заедно да работиме за подобра и посветла иднина“, вели Пендаровски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com