4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Заев и Бесими ќе ги презентираат предлог измените на Законот за финансирање на општините

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска на прес-конференција ќе го презентираат Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа.

Како што соопшти владината прес-служба, предложените измени се во насока на подобрување на фискалниот капацитет за зголемување на приходите на општините преку постепено зголемување на стапката на дотацијата од ДДВ и персоналниот данок на доход, а со цел поголема финансиска самостојност и стабилност на единиците на локалната самоуправа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com