22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Заев за предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за ЈО: Секој предлог е вреден за внимание

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев вели дека секој предлог за законот за јавно обвинителство е вреден за внимание. Целта ни е да постигнеме договор, рече Заев прашан за коментар на предлог законот за Јавно обвинителство што го достави ВМРО-ДПМНЕ.

Заев вели дека не сака да води преговори преку медиумите, но оти треба убаво да се разгледа решението за воспоставување обвинителство за гонење на висока корупција.

Премиерот вели дека предлозите ќе се разгледаат низ работните групи, додавајќи дека не треба да се дозволат ситуации дека политичарите и партиите менуваат обвинители кога ќе им текне и да се договараат за нешто што е недозволиво.

Прашан дали ќе има нова лидерска средба, Заев наведе дека верува оти работните групи за законот ќе сигнализираат дали прашањето ќе се решава со или без партиските лидери.

Тој денеска присуствуваше на пуштање во употреба на реновиран царински терминал во Ќафасан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com