18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Заев за македонско – бугарските односи: Пријателите не треба меѓу себе да се блокираат

Најчитани вести

Непринципиелната позиција на Бугарија спречи овозможување на првата меѓувладина конференција со ЕУ со што требаше да биде означен почетокот на преговорите, истакна вчера премиерот Зоран Заев на панелот кој го организираше американскиот тинк-тенк Атлантски совет на тема „Северна Македонија на прагот на Европа“

„Нашиот став е дека пријателите не треба меѓу себе да се блокираат. Напротив тие треба си помагаат. Бугарија мора да разбере дека имаме суверено право да се определиме и чувствуваме како Македонци кои зборуваат македонски јазик, а со тоа да се почитуваат и сите европски идентитети кои ги имаме во нашата земја. Сметам дека нивниот сегашен став е анахрон и е спротивен на меѓународното право. Ние како држава ќе продолжиме да ги правиме сите напори да постигнеме надминување на проблемите, притоа почитувајќи се себе си и останатите. Нашата држава е Европа во мало“, нагласи премиерот Заев.

Премиерот уште еднаш потенцираше дека за некои теми нема и не може да се дискутира.

„Преку некои наши црвени линии не може да се помине. Бугарија разбира дека имаме суверено право, право на само идентификување да се чувствуваме како Македонци и да зборуваме на нашиот македонски јазик… Немаме претензии кон нашите соседи или други земји. Да бидам попрецизен – дискусија околу идентитетските атрибути и генезата на нашиот јазик е навистина анахрона и спротивна на европските и атлантските вредности и на меѓународното право. Немаме намера да дискутираме за тие теми“ рече премиерот Зоран Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com