13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Заев за изјавата на Ахмети за претседател Албанец: Тоа не се договара партиски, да сме живи да дочекаме

Најчитани вести

Претседателот се бира на непосредни избори каде гласаат граѓаните, тоа не се договара партиски, изјави премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференцијаво врска со изјавата на Али Ахмети на предизборен собир дека следно што ќе го реализира е Албанец да биде претседател на државата.

-Тој момент ќе сакам да го дочекам, да бидам жив и здрав, јас, а и сите ние што ќе значи афирмација на личност, на граѓанин пред се и како граѓанин без разлика на својата етничка определба да помине кај граѓаните кои што најмалку 50% од Македонците, 50% од Албанците, 50% Србите, Власите, Ромите, Бошњаците и сите кои што живеат во нашата земја би го гласале тој претседател, рече Заев.

Додаде дека тоа е добра амбиција за да се алудира кон македонското гласачко тело или неалбанското гласачко тело.

-За ваква амбиција на ДУИ треба и мнозинство гласање од неалбанското гласачко тело, му одговори Заев на Ахмети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com