17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Заев: Заложбите за нулта дискриминација ги остваруваме и преку ново законско решение

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев по повод одбележувањето на Денот на нулта дискриминација на Фејсбук порача дека Владата преку новиот закон ќе овозможи услови за развој на сите граѓани.

„Заложбите за нулта дискриминација, градење, еднакво, праведно и правично општество ги остваруваме и преку ново законско решение со кое граѓаните добиваат соодветна правна заштита и општество кое ги негува различностите и овозможува услови за развој за сите“, напиша тој.

Според него, во новиот текст на законот за првпат сексуалната ориентација и родовиот идентитет се воведуваат како основи за дискриминација. Со Законот за спречување и заштита од дискриминација, кој како што наведува, е целосно усогласен со правото на ЕУ и меѓународните стандарди и со позитивно мислење од Венецијанската комисија, како и од граѓанските организации, се обезбедува ефикасна регулатива која воведува принципи на еднаквост и ефикасна заштитата од секаков вид на дискриминација.

Тој додава и дека законот го зајакнал и капацитетот на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација, ги проширил нејзините надлежности во делот на превенција и го фокусирал нивното внимание на активна грижа и заштитата на граѓаните од сите форми на дискриминација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com