27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

Заев заборави како стана премиер, ги заборави и ветувањата за Албанците!

Најчитани вести

Уреднички од новинската агенција „журнал.мк“

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев изјави дека досега доставил доволно докази за да ја добие довербата на албанскиот глас.

Тој отиде уште подалеку, нагласувајќи дека тој е првиот Македонец што отворено се бори за Албанците. „Имам лузни на лицето, но горд сум. Изгубив македонски гласови, но ова е иднината на оваа мултиетничка земја“, рече Заев.

Според него, разликата со другите влади во минатото лежи во фактот дека се направени „многу инфраструктурни интервенции, без да се праша кој живее таму, каква вера имаат“. Ова се случува за прв пат во Северна Македонија. Кога ги прашувате Албанците, тие јасно велат дека ја сакаме оваа земја, но сега чувствуваме дека и земјата нè сака нас. Зошто се случува ова? Затоа што сите се третираат како еднакви“.

Премиерот Заев исто така рече дека смета дека сега во албанските анкети стои „подобро од Али Ахмети, Зијадин Села, Билал Касами, Африм Гаши, лидери на албанските политички партии“. Албанците го направија Заев премиер а Пендаровски претседател. Зоран Заев не треба да заборави дека благодарение на Албанците денес тој е Премиер на Северна Македонија, затоа тој мора постојано да се потсетува и да не ги злоупотребува правата на Албанците. Ако се вратиме и се потсетиме на времето кога СДСМ освои двајца пратеници помалку од ВМРО ДПМНЕ и дека заради тоа не можеше да го добие мандатот од претседателот на државата, токму албанските партии беа тие кои ги прекшија сите непишани правила со тоа што одбиваа да формираат владејачка коалиција со партијата на поранешниот премиер Груевски.

Во Северна Македонија во тоа време започна процесот на демонтирање на криминална моќ што ја претвори државата во партија и во рацете на некои неодговорни лица кои државата ја доведоа на работ од провалијата. Владата беше избрана да ги поправи грешките на автократското управување на Македонците кои ги злоупотребуваа и кршеа Албанците. Зоран Заев мора добро да знае дека Албанците му помогнаа да го победи Никола Груевски, така што како што ја срушија антиалбанската политика на Груевски, можат многу лесно и него да го казнат ако ги измами и ако не се придржува на концептот за демократизација на Северна Македонија. Довербата се враќа ако гледаме конкретни проекти во албанските населби бидејќи инвестициите во албанските населби се многу мали.

Албанците му дадоа шанса на Заев и би било добро тој да не го злоупотребува ова. И Пендаровски исто така стана претседател благодарение на гласовите на Албанците и коалицијата што ја имаше неговата партија СДСМ со владејачките албански партии. Намерни пречки за спроведување на албанскиот јазик Заев за време на доаѓањето на власт едно од главните барања што го прифати од албанските партии беше формализирање на албанскиот јазик. Но, моќта на македонските политичари од неговата партија создаде намерен хаос, само за да го спречат имплементирањето на албанскиот јазик. Во јануари 2019 година македонската влада го достави законот за употреба на јазиците до Венецијанската комисија. Законот беше поднесен во целост, но во барањето вклучено е и алтернативен текст на член 8, чии одредби се однесуваат на албански јазик во банкноти, хартии од вредност и воени и полициски униформи. Премиерот Зоран Заев тогаш истакна дека сите препораки дадени од Венецијанската комисија ќе бидат вклучени во Законот за употреба на јазиците.

Пред да се испрати законот до Венецијанската комисија, услов на албанските партии во владата беше законот за јазици да не се испраќа до Венецијанската комисија, или ако биде испратен да се испрати само делот што се занимава со дилемата дали може да се користи албанскиот јазик на полициските и униформите на армијата, како и на банкнотите и хартии од вредност. Но владата одлучи да не ги земе во предвид овие барања. Венецијанската комисија, во точката 99 од нацрт-заклучокот, дистрибуиран на Интернет, пишува дека: „Многу одредби од Законот за јазиците ги надминуваат европските стандарди како што се дефинирани во Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици“.

Не се објавија случаите што им штетат на Албанците Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, пред да стане премиер, најави објавување на поважни прислушувани материјали, како што е случајот „Монструм“, “Никола Младенов“, проблемот со името и многу повеќе. Тој, исто така, вети расветлување на инцидентот во Гушинце и обидите за дестабилизација на земјата, велејќи дека има докази дека станува збор за сценарио на власта. Но, до денес, тој сеуште не успеал да го открие вистински сторител на овие тешки случаи кои се товар за албанскиот народ. Економската зона во Тетово е сè уште неразвиена Далеку од финализирање е и инфраструктурниот дел што претставува клучна врска со слободната економска зона во Тетово што требаше да се реализира од страна на владата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com