32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Заев до Судскиот совет: Ајде кажете нѝ кој тоа влијае на судиите?

Најчитани вести

Премиерот Зоран Заев денеска го повика Судскиот совет да ја оцени одговорноста на судиите за застарување на некои предмети.

„Ајде кажете ни кој тоа влијае врз судиите, зошто неколку десетици предмети се чувале завршени и останале во фиоките на бившиот претседател на Врховниот суд?“, напиша Заев на неговиот Фејсбук профил.

Во објавата тој додава дека нема да има компромис со криминалот.

„Нема таков суд, судија, обвинител што ќе го запре овој процес! Нема шанси! На овој наш пат треба да ја завршиме и борбата за правдата!“, пишува Заев.

Претседателот на Судскиот совет, Киро Здравев вчера изјави дека контролата на работата на судиите треба да се изврши согласно Уставот на земјата и важечките закони за судови и за Судскиот совет. Според Здравев, Судскиот совет годинава побарал одговорност од дури 75 судии, за разлика од лани и во 2017 година кога имало десетина барања.

За повиците прочистувањето на правосудните органи да почне токму од Судскиот совет, Здравев вели дека не ги доживува како притисок врз судската власт.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com