7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Заев до Мицкоски: СДСМ парите ги враќа кај граѓаните, ние не градиме споменици

Најчитани вести

Земјоделците потврдуваат за нашите политики и тоа во време на пандемија, економијата се докажува преку емпририја, преку бројки, затоа што парите се враѓаат кај граѓаните, ние не градиме споменици. Големите политички одлуки за меѓународмите договори, заради подобар економски стандард, се дел од успесите на владата предводена до СДСМ рече премиерот Зоран Заев за време на дуелот  лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски на Канал 5.

– За четири години успеавме да ја покачиме просечната плата на 28 .744 денари, минимланата плата од 8000-9000 денати сега е 15.200, БДП расте, вработеноста е намалена за 25 проценти, се што работиме поради добри економски политики, рече Заев.

Тој посочи дека денес младите моѓже да одберат работа во државата.

– Господине Мицковски вие можете да имате какви сакате погледи на светот. Наша работа е да привлечеме инвестиции, денеска имаме три пати повеќе странски инвестиции одколку во времето на ВМРО-ДПМНЕ и продолжуваме со сите политики заради еконосмки политики, а ги намаливме и сите трошоци, воведовме евтина струја, рече Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com