14.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Заев во Карпош: Со СДСМ сите се на сигурно

Најчитани вести

Темели на идеологијата на СДСМ се слободата и заедништвото и затоа велиме дека со СДСМ сите се на сигурно – и граѓаните и државата и општините, порача претседателот на СДСМ Зоран Заев на вечерашната трибина во Карпош.

Заедништвото за ВМРО-ДПМНЕ додаде Заев знаеме дека е интерес што ќе го отфрлат на првата кривина на патот, а слободата воопшто не е во нивниот склоп на размислување – и затоа велиме дека со нив сите се во опасност – и граѓаните и државата и општините.

„Нивните заложби за „нова иднина“ не се ништо друго освен пуста желба за власт, за враќање на старото режимско минато во кое тие ќе крадат, а други ќе одговараат. Не се одамна тие случувања од режимот на Груевски од којшто беа дел и Христијан Мицкоски и Александар Николовски: за слободна мисла, затвораа новинари и затвораа медиуми, тепаа студенти, отпуштаа од работа; рекетираа фирми, а на оние коишто не го дозволуваа тоа – им ставаа катанци на вратите; сценираа меѓуетнички конфликти, го подриваа соживотот и ја држеа државата во изолација, за да можат непречено да крадат милиони народни пари за себе. Лажеа те за некаква федреализација и кантонизација, те за некакви предавства со Преспанскиот договор или со Договорот за добрососедство со Бугарија. И денес се главни креатори на лажни вести, со што го поткопуваат напредокот на Република Северна Македонија. Раководството на ВМРО-ДПМНЕ е поставено како внатрешен непријател на Република Севрена Македонија и на народот. И додека оваа партија не се реформира – никогаш нема да дозволиме да се врати на власт! А ние почитувани граѓани, продолжуваме заедно со вас Напред, со Најдоброто.“ порача Заев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com