32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Загина жена во пожар во бегалски камп на грчкиот остров Лезбос

Најчитани вести

Во пожар што изби неколку часа по полноќ во куќарка во рамките на отворениот бегалски камп „Кара Тепе” на грчкиот остров Лезбос, животот го загуби 27-годишна жена, јави дописничката на МИА од Атина.

Од грчката противпожарна служба соопштуваат дека пожарот бил мал, а за време на гаснењето било пронајдено безживотното тело на жената.

Според локалните медиуми од островот станува збор за бегалка од Авганистан која во кампот живеела заедно со нејзиниот сопруг и трите малолетни деца. Мажот успеал да ги спаси децата од огнените јазици, а во обидот да ја спаси и жената се онесвестил и бил пренесен во болница, но е вон животна опасност.

Причината за пожарот е се уште непозната.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com