8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Загина дваесетгодишен доброволец од Словенија кој ги гаснеше пожарите во Македонија

Најчитани вести

Еден од најмладите доброволци кои пристигнаа од Словенија за да ги гаснат големите пожари кои беснееја во Македонија во август, загинал во сообраќајна несреќа, еден ден пред неговиот 20-ти роденден.

Трагичната вест ја пренесе Дојче Веле на македонски јазик кои го потретираа Жан Кафол при гаснењето на пожарите.

-Од Словенија денеска ни пристигна тажна и трагична вест за смртта на Жан Кофол, пожарникарот кого го портретиравме за време на пожарите во источна Македонија во август годинава. Кофол беше меѓу најмладите доброволци кои пристигнаа од Словенија и со денови учествуваше во гаснењето на огнената стихија во околината на Берово и Пехчево. Кофол го загуби животот во сообраќајна несреќа во близина на родната Нова Горица во вторникот на 28 септември, еден ден пред неговиот 20 роденден. Слава му!, пишува на неговата фотографија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com