0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Завршни зборови за 27 април

Најчитани вести

Денеска ќе се одржат завршните зборови за настаните во Собранието, што се случија на 27 април 2017 година. Завршни зборови ќе даде обвинителката Вилма Русковска, а оние на одбраната се закажани за 6 и 12 јули.

„Главната расправа за предметот КОК бр. 2/20 поврзан со настаните од 27 април во Собранието на РСМ на која е предвидено да бидат дадени завршните зборови, по претходна согласност на странките, ќе се одржи на 01.07.2021 година во 10:00 часот“, информираа од Кривичниот суд.

Во предметот обвиниети се поранешниот спикер Трајко Вељаноски, поранешните министри за транспорт и врски и за труд и социјална политика Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, како и поранешниот директор на УБК Владимир Атанасовски. Тие се осомничени за кривично дело терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести