19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Заврши вториот Конгрес на НДП, Весел Мемеди избран за претседател

Најчитани вести

Весел Мемеди, од страна на 600 делегати на вториот Конгрес, избран е за претседател на Националната Демократска Преродба.

На вториот Конгрес на НДП, во својство на поканети гости, учествуваа високи претставници од албански партии од Македонија, Албанија и Косово, претставници бизнис секторот и медиумите.

Конгресот го поздравија претставници од политичките партии од Македонија, Албанија, Косово, Црна Гора, како и преставници на амбасадите и други релевантни меѓународни организации.

Делегатите на вториот Конгрес на НДП, избраа 90 члено Централно собрание, кое што на наредниот состанок ќе го избере и Централното претседателство, Генералниот Секретар како и блиското претседателство . Делегатите, исто така, едногласно го усвоија и Статутот и Порграмата на партијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com