9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Заводот за статистика го зголеми бројот на попишувачи во некои урбани средини

Најчитани вести

Од Државниот завод за статистика велат дека пописот на населението и домаќинствата се одвива со несмален интензитет и се нагласува дека во одредени, особено урбани средини, пописните активности се засилуваат со дополнително прераспоредување на теренските попишувачи.

Од Заводот велат дека во последните три дена пописните активности на терен се одвиваат непречено.

Во помалите пописни реони низ државата веќе се привршува со попишување на населението и се прават последни завршни проверки, соопшти вечерва Државниот завод за статистика.

Во одредени урбани средини интензитетот на попишување се зголемува, се вклучуваат дополнителни попишувачи за да може да се посети секое домаќинство и никој да не биде пропуштен, нагласува Заводот.

Државниот завод за статистика наведува дека со сиот расположлив потенцијал се работи непрекинато и според утврдените рокови предвидени во Законот за попис.

Инаку, деновиве има бројни реакции од граѓани кои велат дека попишувачи не ги посетиле нивните домови или дека иако биле дома, добиле известување да отидат во канцеларии на општината на која припаѓаат и да ги дадат податоците за попишување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com