Home » Забраната за „вечните хемикалии“ ќе го погоди производството на лекови во Европа

Забраната за „вечните хемикалии“ ќе го погоди производството на лекови во Европа

by Журнал.мк

Европските производители на лекови предупредија дека предложената целосна забрана за употреба на PFAS, или „засекогаш хемикалии“, ќе го оневозможи производството на лекови во Европа.

Во февруари, Европскиот унија почна да размислува за забрана на овие широко користени, но потенцијално штетни хемикалии. Шестмесечните консултации завршија во понеделникот, при што Европската агенција за хемикалии (ECHA) регистрираше 5.600 коментари.

„Целата фармацевтска индустрија повеќе нема да може да произведува активни фармацевтски состојки… или сродни медицински производи во Европската економска област (ЕЕА)“ доколку исклучоците или отстапувањата не се вклучени во нацртот, Европската федерација на фармацевтски индустрии и асоцијации (EFPIA) се вели во соопштението. ЕЕА ги вклучува ЕУ, Лихтенштајн, Исланд и Норвешка.

„Целосна забрана би значела крај на производството на дрога во ЕУ за помалку од три години“, изјави директорката на EFPIA, Натали Мол.

Групацијата, која вклучува гиганти како „Pfizer“, „Roche“ и „Novartis“, тврди дека PFAS се користат во производството на лекови и дека некои од овие неризични или нискоризични хемикалии влегуваат директно во лековите. Таа, сепак, нагласи дека не се противи на регулирање на некои штетни PFAS-ови.

Критики беа упатени и од другите индустрии. Европската асоцијација за хемиска индустрија (Cefic) повика на „урамнотежена“ регулација на PFAS, истакнувајќи дека забраната ќе му наштети на производството на батерии, полупроводници, електрични возила и обновлива енергија, меѓу другото.

PFAS се перфлуорирани и полифлуорирани алкилирани супстанции кои сочинуваат повеќе од 4.700 хемикалии. Тие се нарекуваат „вечни хемикалии“ затоа што се исклучително упорни во животната средина и во човечките тела. Се користат во десетици илјади производи и машини, вклучувајќи автомобили, текстил, медицинска опрема, фарми со ветерници и нелепливи тави за готвење, бидејќи се отпорни на високи температури и корозија.

Се поврзуваат со бројни здравствени проблеми како рак, хормонални пореметувања и ослабен имунолошки систем, а штетни се и за околината.

Според планираниот европски закон, компаниите ќе имаат преоден период од 18 месеци и покрај тоа до 12 години за да најдат алтернативни супстанции, во зависност од индустријата и производот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More