27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Жител на Дебар обвинет за илегално поседување оружје и муниција

Најчитани вести

Дебар, 23 декември- Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен акт против лице од дебарското село Могорче, осомничено за кривично дело „недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од член 396 став 2 во врска со став 1 од Кривичниот законик, соопшти Јавното обвинителство.

Како што се наведува во соопштението, на 15 септември 2017 година, во домот на обвинетиот во Могорче било пронајдено полуавтоматско огнено оружје – пиштол марка „Застава“ и рамка со муниција со 6 куршуми со калибар од 6,35 милиметри, кои ги држел неовластено.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com