20.8 C
Skopje
Sunday, June 20, 2021

ЖИВОТОТ ИМ СЕ ПРЕТВОРИ ВО ПЕКОЛ „Династија“ беше проклета серија! Речиси на сите актери им се случија фатални трагедии!

Најчитани вести

Сапунсицата им донесе несреќа

Официјално, најпопуларната серија досега „Династија“ се емитуваше во периодот од 1981 до 1989 година. Заплетот го следеше животот на богатото нафтено семејство Карингтон, чии членови ги играа актерите Хедер Локлир, Линда Еванс, Џоан Колинс, Џон Форсајт и Памела Сју Мартин.

Линда Еванс ја постигна светската слава со улогата на Кристал Карингтон, која плачеше на повеќето сцени во серијата. Таа за своите улоги ги освои наградите Златен глобус, Еми и Спектатор. И покрај големиот успех, таа ја напушти сапуницата во 1989 година, само четири месеци пред крајот на преносот, што ја изненади јавноста.

Се шушкаше дека се расправа со продуцентскиот тим, но Еванс поинаку го објасни своето заминување. „Имав сè за што луѓето сметаа дека носи среќа, но не беше така. Ми недостасуваше нешто, иако имав слава, богатство и љубов кон странци низ целиот свет”, истакна Линда. Таа додаде дека повеќе не може да го поднесе тој гламур, опсесијата на фановите и папараците на секој чекор.

Џоан Колинс го играше негативниот лик Алексис Карингтон Колби, кого гледачите обожаваа да го мразат.

Џоан (87) немаше среќа во приватниот или љубовниот живот. Таа е една од ѕвездите што склучила најмногу бракови, дури пет. Нејзин прв сопруг беше актерот Максвел Рид, со кого се омажи во 1956 година и се разведе четири години подоцна. Во јавноста протекоа шокантни информации дека Максвел ја силувал.

Три години по разводот, таа се вљуби во Ворен Бити и тие се верија, но нивната врска се распадна поради неговото неверство. Колинс подоцна откри дека забременила со Ворен, а потоа донела тешка одлука за абортус.

Беше во брак и со пејачот и актер Ентони Невли, со кого имаше две ќерки и по трет пат му го кажа судбоносното „да“ на филмскиот продуцент Рон Кас. Таа имаше една ќерка со него.

Џоан се омажи за шведскиот пејач и плејбој Питер Холм во Лас Вегас во 1985 година и се разведоа само две години подоцна. Таа на крајот ја пронајде среќата со нејзиниот петти сопруг, актерот Перси Гибсон, кој е 32 години помлад од неа, а тие се венчаа во 2002 година.

Хедер Локлир се прослави со улогата во сериите „Мелроус Плејс“ и „Династија“, а порано важеше за најубава русокоса во Холивуд и надежна актерка … Но, со години наназад, за неа се пишуваше само во контекстот на неуспешната потера за млади.

Имено, таа имаше проблеми со зависноста и алкохолот, а нејзините бракови со рокерите Томи Ли и Ричи Сембор не успеаја. Дури неодамна го доведе својот живот во ред со тоа што се вери и се смири со своето долгогодишно момче Крис Хазер. Крис, со кого беше во врска некое време во средно училиште, ја поддржуваше со цел да се надмине зависноста, иако полицијата интервенираше порано во нивниот дом затоа што Хедер се закани дека има пиштол, а нејзиниот брат повика помош.

Во 1999 година, најстариот син на Кристофер, Линфорд, загина во сообраќајна несреќа на пат кон Универзитетот Кембриџ за да ја земе својата диплома. Според странските медиуми, актерот никогаш не се опоравил од смртта на неговиот син и починал во 2010 година на 66-годишна возраст.

Кејт О’Мара во „Династија“ ја глумеше Касандра Морел и во серијата имаше напната врска со Алексис, кого го играше Колинс. Но, вистинската драма се одвиваше и во нејзиниот реален живот. Во афера со актерот Јан Кален, таа го роди синот Џакон, кој го заврши својот живот на 48-годишна возраст на новогодишната ноќ 2012 година.

Со години се бореше со зависност од дрога и алкохол откако беше повреден кога го прегази автомобил. Токму поради таа фатална несреќа тој се реши на овој потег, што ѝ објасни на својата мајка Кејт во порака. Актерката, која беше мажена и разведена двапати и го имаше синот Крис, почина на 74-годишна возраст во 2014 година од рак на јајници.

Ена Самс (60), која го играше Фалон Карингтон Колби, има три неуспешни брака зад себе, а во последниот таа доби син и ќерка. Актерката еднаш открила дека има Белова парализа, што предизвикува повремена слабост или парализа на мускулите на лицето.

“Имам чудна насмевка, малку сум во опасност да истурам чаша чај и не можам да ги затворам очите. Не е крај на светот. Ќе се обидам да го решам тоа со превез за очи”, еднаш рече таа на Twitter. Ема отиде на терапија и со текот на времето нејзината здравствена состојба се подобри.

Гордон Томсон (75) на гледачите ширум Светот им стана познат како богатиот Адам Карингтон. Дури на 72-годишна возраст, во 2018 година, актерот јавно призна дека е хомосексуалец. Потоа зборуваше за институционалната хомофобија што ја претрпел во текот на неговата кариера.

„Кога растев, хомосексуалноста се сметаше за кривично дело, а потоа тие ја класифицираа како ментална болест“, рече тој. Дури кога имал 30 години, хомосексуалноста се сметала за ментална болест во Америка.

До таа смена, Томсон се бореше да прифати кој е всушност, а подоцна постоеше опасност да ја уништи својата кариера, односно да изврши професионално самоубиство доколку тоа го открие пред јавноста.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести