18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

ЖИВЕЕЛА ВО СИРОМАШТИЈА, ТРПЕЛА НАСИЛСТВО: Бурниот живот на најпопуларната пејачка на денешницата!

Најчитани вести

Денес Ријана е 32-годишна милијардерка, пејачка и дизајнерка. Таа има сè што сака и рози и цветаат на сите полиња. Како и да е, патот до врвот не и беше лесен, а нејзиното детство воопшто не беше бајка, пишува Лепаасирена.

Откриена на улица

Родена е на 20 февруари 1988 година во Сент Мајкл, една од 11 парохии во Барбадос. Таа беше прогласена за амбасадор на културата на Барбадос, а денот на нејзиното раѓање е национален празник на таа земја. Потекнува од мешан брак меѓу Ирец и локална жена, Роналдо и Моника Фенти. Има двајца помлади браќа, Рори и Рејада, со две полусестри и еден полубрат од страната на нејзиниот татко. Таа пораснала во трособен бунгалов во Бриџтаун, главниот град на Барбадос. Таа и нејзиниот татко продавале облека на улица за да се хранат. Нејзиното детство беше обележано со чести кавги меѓу нејзините родители, како и зависност од татко и на алкохол и дрога.

Како дете, таа страдала од главоболка, за која лекарите сметале дека е тумор. Само кога наполни 14 години и кога нејзините родители решија да се разведат, нејзиното здравје започна да се подобрува. Ријана се обиде да избега од секојдневниот живот во музиката, па на 15-годишна возраст основаше бенд заедно со две пријателки.

Rijana

Девојчињата беа забележани во 2003 година од музичкиот продуцент Еван Роџерс, за време на летниот одмор во родниот град на Ријана. Целосно воодушевен од нејзиниот глас, тој и го понудил договорот само на неа. Набргу по нејзиниот шеснаесетти роденден, Ријана се пресели во домот Роџерс во Конектикат. Карл Старкен и помогна да го сними првото демо кое беше испратено до издавачките куќи. Поради нејзините обврски во средното училиште, Ријана работеше на тоа околу една година. Таа снимка дошла до познатиот хип-хоп пејач Џеј Зи, кој тогаш беше претседател и извршен директор на Def Jam Recordings.

Rijana

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com