17.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Жените во Јужна Африка бараат вонредна состојба поради насилство

Најчитани вести

Илјадници жени излегоа на улиците на јужноафриканската престолнина поради неспособноста на властите да се справат со порастот на насилството врз жените. Планирано е демонстрантите денес целосно да ја блокираат земјата и да ги повикаат властите да прогласат вонредна состојба.

Во Кејптаун, жени облечени во црно и виолетово маршираа кон парламентот во знак на сеќавање на убиените во текот на минатиот месец, кога поради семејно насилство загинаа најмногу жени во историјата на земјата, пренесува „Гардијан“.

Во Јужна Африка секојдневно се прават најмалку 137 сексуални престапи, главно против жени, покажуваат официјалните податоци.

Демонстрантите денеска треба да го повикаат претседателот на земјата да прогласи вонредна состојба во Јужна Африка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com