25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Жена во градникот сокрила 70.000 евра – откри српската Царинска управа

Најчитани вести

Припадници на Царинската управа на Србија, на граничниот премин Градина откриле 70.000 непријавени евра, соопштија денес од оваа институција, а пренесе српски „Курир“.

Настанот се случил на 12 декември кога на редот за контрола за излез од земјата стигнал автомобил „бмв“ со германски регистарски ознаки.

Со него патувале двајца германски државјани со турско потекло, кои негирале дека имаат нешто да пријават на граничната контрола, вклчувајќи и пари.

Во појас под градникот на една од двајцата патници се пронајдени 70.000 евра. Привремено, до завршувањето на прекршочната постапка задржана е сума од 50.000 евра, откако претходно на патниците им се вратени по 10.000 евра, колку без пријавување е дозволено да се пренесат преку граница.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com