23.8 C
Skopje
Saturday, June 19, 2021

Ејми Вајнхаус почина на само 27 години, нејзината мајка е подготвена да открие досега непознати детали за неа!

Најчитани вести

Ејми Вајнхаус имала 27 години кога трагично починала на 23 јули 2011 година од труење со алкохол, а нејзината мајка Џенис решила да ја раскаже приказната за неа во новиот документарец „Ејми Вајнхаус: 10 години поминато“.

Таа истакна дека верува дека светот не ја знае вистинската верзија на нејзината ќерка и затоа решила да открие работи од нејзиниот живот што јавноста не ги знаеше до годината кога ќе бидат 10-годишнината од нејзината смрт.

Џенис, која страда од мултиплекс склероза, ќе ја раскаже приказната за Ејми со помош на членови на семејството бидејќи не памети најдобро некои спомени поради нејзината болест. Тоа беше нејзината најголема мотивација за ова снимање со Би-Би-Си, а документарниот филм никогаш нема да гледа семејни снимки и архивски снимки од британската телевизија.

Џенис и нејзиниот поранешен сопруг, таткото на Ејми, Мич, ја основаа фондацијата по смртта на нивната ќерка. Инаку, пејачката не оставила тестамент, па нејзиното богатство од 5,3 милиони долари го наследиле нејзините родители. Нејзиниот поранешен сопруг, актерот Блејк Филдер-Цивил, 38, од кого се разведе во 2009 година, не доби ништо.

Но, тогаш Блејк одлучи осум години по нејзината смрт да го побара својот удел од 1,8 милиони долари верувајќи дека има целосно право на тоа. Актерот истакна дека има целосно право на месечен надоместок затоа што Ејми ги напишала најголемите хитови додека биле заедно шест години.

Според извештаите на странските медиуми, Вајнхаус им дал 450.000 УСД на Филдер-Цивил во моментот кога се развеле, и ако и двајцата биле задоволни од тоа и тоа било зделка, тогаш тој нема право да побара дополнителни суми пари. Бесчувствителното барање, како што го нарече јавноста, го шокираше семејството на Ејми.

Многумина сметаат дека Блејк нема право на ништо затоа што нивната врска била ужасна и бурна, а вестите за нивната врска често биле вознемирувачки.

Ејми го запозна актерот во 2005 година во еден паб во Лондон кога таа беше во рана фаза на нејзината музичка кариера, а тој работеше како асистент во видео продукција. Двојката се запозна додека играа билијард заедно и слушаа џубокс, а потоа Филдер-Цивил беше во врска со друга жена. Но, еден месец подоцна тој и Вајнхаус беа во врска.

Пејачот го истетовирал своето име на нејзините гради, додека тој го имал своето зад увото. Сепак, шест месеци подоцна нивната романса се распадна кога Блејк реши дека сака раскин и се врати кај својата поранешна девојка. Набргу потоа, Ејми зборуваше за британските медиуми и откри дека има лош период зад себе.

“Бев навистина депресивна. Бев заљубен во некого и се распадна. Многу од нив имаат врска со лош избор и стравови. Двајцата сме виновни за раскинувањето”, рече пејачот. Потоа започнала да пие повеќе за да ја блокира болката. Управата ја убеди да оди на рехабилитација, но не траеше долго.

“Го прашав тато дали мисли дека треба да одам. Тој ми одговори не, но дека треба да се обидам, така и направив само 15 минути. Влегов и реков” здраво “, а потоа објаснив дека пијам затоа што бев тажна и ја уништив врската. Тогаш заминав “, рече Ејми.

Вајнхаус реши да продолжи да пие и да го лекува скршеното срце работејќи и во тој период ги напиша повеќето песни од нејзиниот хит албум „Back to Black“. “Песните на албумот се од периодот кога имав голем хаос во главата. Буквално го достигнав дното. Мразам да ја користам таа фраза затоа што сум сигурен дека ќе потонам подлабоко во одреден момент. Но, јас бев клинички депресивна и успеав да добијам нешто со што сум гордa од нешто што беше ужасно “, рече пејачката.

На почетокот на 2007 година, Вајнхаус раскина кратка романса со извршниот уредник на радио Алекс Џонс-Донели, а потоа Блејк повторно влезе во нејзиниот живот. Овој пат нивната врска беше уште поразителна и се провлече во сите области од нивниот живот.

Актерот ја запозна Ејми, која порано конзумираше само плевел, во тешки дроги, што еднаш јавно ги призна. “Најголемата грешка во животот ја направив земајќи хероин пред неа. Ја запознав со хероин, пукнатина и самоповредување. Се чувствувам и повеќе од виновен”, рече Блејк во 2008 година.

Двојката стана позната по јавни расправии и физички пресметки, но и по ужасно однесување. За време на еден жесток конфликт, Ејми беше фотографирана покриена со гребнатини и модринки и со крв на чевлите. Но, пејачот и актерот не гледаа проблем во тоа и во април 2007 година објавија дека се вериле.

Веста ги шокираше нивните семејства и фановите на Ејми, а парот се венча во Мајами еден месец подоцна. Во јуни 2007 година, Вајнхаус беше шокирана за време на едно интервју кога на стомакот ги покажа зборовите „Го сакам Блејк“ што ги издлаби со остриот дел од огледалото. Два месеци подоцна Ејми заврши да го испумпува стомакот откако го претера со коктел од лекови составени од хероин, кетамин, кокаин и екстази.

Но, тоа не беше крајот на шокантните настани во нејзиниот живот. Блејк беше уапсен за напад врз сопственикот на пабот, и се обиде да се извлече од тоа со мито на сведок кој одби да го стори тоа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести