0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

ЕУ ќе соработува со талибанците, но нема да брза со признавање на нивната власт

Најчитани вести

Европската Унија ќе мора да соработува со талибанците, но нема да брза со формалното признавање на таа исламистичка милитантна група како нови владетели на Авганистан, изјави извршниот директор на Европската комисија за Азија и Пацификот, Гунар Виганд.

Тој рече дека официјалните односи ќе бидат воспоставени само доколку талибанците исполнуваат голем број услови, вклучувајќи почитување на човековите права и неограничен пристап до хуманитарните работници, пренесе „Ројтерс“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com