Home » ЕУ утре ќе воведе нови санкции кон Русија

ЕУ утре ќе воведе нови санкции кон Русија

by Журнал.мк

Европската унија најверојатно утре ќе усвои нова рунда санкции кон Русија, по извештаите за убиства на цивили во северна Украина од страна на руските сили, изјави францускиот министер за европски прашања Клемент Бон.

„Новите санкции најверојатно ќе бидат усвоени утре“, изјави тој за радиото РФИ, додавајќи дека Унијата треба брзо да дејствува и за увозот на гас и јаглен од Русија.

Русија ги отфрли сите наводи за убиства на цивили, вклучувајќи го и Буча.

Нејзиниот пратеник во Обединетите нации, Василиј Небензја, вели дека Русија денеска ќе презентира „емпириски докази“ пред Советот за безбедност на Обединетите нации, што ќе покаже дека нејзините сили не биле вклучени во злосторствата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More