17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

ЕУ со помош од 17 милијарди евра за бегалците од Украина

Најчитани вести

EУ донесе одлука да пренасочи дека од своите кохезивни фондови за помош на бегалците од Украина, јави дописничката на МИА од Брисел.

Законските измени се усвоени денеска во Советот на ЕУ и ќе овозможат пренасочување на дел од кохезивните фондови на ЕУ и од средствата од Европската помош за најранливите кон лицата кои бегаат од војната во Украина.

ЕУ порача дека оваа “брза измена на законодавството“ е доказ за “постојната солидарност на ЕУ со бегалците од Украина“ како и со земјите кои ги примаат овие бегалци, пред сѐ земјите соседи на Украина.

Средствата треба да се искористат за здравство, сместување и образование.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com