10.8 C
Skopje
Sunday, September 26, 2021

ЕУ со помош за најпогодените од пожарите во Македонија

Најчитани вести

Европската унија ќе обезбеди 140.000 евра хуманитарни средства за да им помогне на најпогодените семејства и на оние кои беа во првите редови на борбата со пожарите кои избувнаа во  Македонија кон крајот на јули.

Овие средства од ЕУ се поддржани и од националниот црвен крст, кој ќе помага во испораката на потребната помош, вклучувајќи храна и други основни производи. Корисници на оваа хуманитарна помош ќе бидат 12.600 погодени лица. Дел од хуманитарни средства се храна и хигиенски пакети, пакети за бебиња, сетови за прва помош, душеци, ќебиња, кујнски прибор и постелнина..

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com