27.8 C
Skopje
Saturday, July 2, 2022

ЕУ со критики за Црна Гора поради отсуство на политички дијалог

Најчитани вести

Европската Унија изрази жалење што не се изгласани законите за изборна реформа во Црна Гора поради отсуство на политички дијалог и потсетува дека бојкотот не претставува добро решение.

– Ова претставува пропуштена можност за Црна Гора да го обнови политичкиот дијалог во Парламентот, да ја ревидира изборната законска рамка на инклузивен начин, да ја зголеми довербата во пресрет на парламентарните избори идната година и да постигне меѓупартиски договор за бројни критериуми кои се важни за ЕУ агендата на Црна Гора, посебно во делот на поглавјата 23 и 24 поврзани со владеењето на правото, изјави портпаролот на Европската служба за надворешни работи, Петер Стано.

Европската Унија бара дијалогот да се одржи во Парламентот и да се стави крај на бојкотот, кој не може да биде решение „посебно за земја што преговара за членство во ЕУ“.

– ЕУ конзистентно ги охрабрува сите политички чинители во Црна Гора да преземат одговорност и да ја вратат политичката дебата назад во Парламентот, вели Стано.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com