10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

ЕУ се фокусира на резултатите, а не на формата на законот за ЈО, тврди Шекеринска Шекеринска

Најчитани вести

Се прави сѐ за да биде донесен законот за јавното обвинителство, но она што е најважно и за власта и за Европската Комисија не е самото носење на законот, туку обезбедување услови за функционална правна држава, вели вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска.

„Самата Европска Комисија инсистираше на многу мудар „речник“. Тие никогаш не се фокусираа на законот, туку се фокусираа на резултатите. А резултатите значеа дека мора да завршат не само истрагите и судските предмети, туку мора да се обезбеди да има одговорност за сите кривични дела коишто биле направени. И затоа фокусот беше делата, предметите, судските постапки, а не само проформа законот. Европската Комисија долго време ни ја праќа пораката немојте да мислите дека нам ни е целта само нов закон“, изјави Шекеринска за МИА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com