17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

ЕУ: Руската влада е одговорна за масакрите во Украина

Најчитани вести

Европската Унија ги смета руските власти за одговорни за злосторствата во украинските градови бидејќи тие имале целосна контрола врз сега ослободените области и веднаш почнува со работа на нови санкции, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

„Сторителите на воени злосторства и други сериозни прекршувања, како и одговорните владини претставници и воените лидери ќе одговараат. Руските власти се одговорни за овие злосторства, извршени додека имаа целосна контрола врз областите. Европската Унија ги поддржува сите мерки за да се обезбеди одговорност на руските вооружени сили за кршење на човековите права и меѓународното хуманитарно право во Украина“, се вели во писмената изјава објавена од Борел во име на Европската Унија.

Во соопштението најостро се осудуваат злосторствата извршени од руските вооружени сили во неколку окупирани украински градови кои сега се ослободени.

„Вознемирувачките слики од голем број убиени цивили, како и уништувањето на инфраструктурата го покажуваат вистинското лице на бруталната агресија на Русија против Украина и нејзиниот народ. Масакрите во Буча и другите украински градови ќе бидат на списокот на злосторства извршени на европско тло“, се вели во соопштението.

Борел истакнува дека ЕУ целосно ја поддржува истрагата за воени злосторства и злосторства против човештвото, започната од обвинителот на Меѓународниот кривичен суд и работата на Меѓународната истражна комисија и дека Унијата им помага на јавниот обвинител на Украина и на граѓанското општество во собирањето и складирањето докази за воени злосторства.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com