21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

ЕУ го прошири списокот на санкции на седум лица блиски до Мадуро

Најчитани вести

Европската Унија одобри нови санкции против седум лица блиски до режимот на Николас Мадуро поради нарушување на човековите права и тортура врз демонстранти. Одлуката е донесена на амбасадорско ниво и ќе биде потврдена на следниот министерски состанок. Бројот на лица под санкции на ЕУ во Венецуела изнесува сега 25, нивните имоти се замрзнати и им е забрането да патуваат во земјите на Унијата.

Европскиот парламент бараше проширување на санкциите, а бројните нарушувања на правата на демонстрантите беа детално опишани во извештај на Обединетите нации.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com