-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

ЕУ воведува строги правила за вакцинираните со Спутник V, Вучиќ со остра реакција

Најчитани вести

Дел од европските земји се подготвени да воведат ковид пропусници за да овозможат непречено патување за сите што примиле две дози на вакцината против коронавирус.

Оваа тема ја подели Европа, но властите на ЕУ се надеваат дека ќе се воведат ковид пасоши пред летото. Земјите како Грција, Австрија, Унгарија, Италија и Шпанија гледаат на корона пасошот како спас за туристичката сезона, додека Франција, Германија и Холандија имаат многу повнимателен пристап.

Планот за воведување на ковид пасоши, што ќе се користи за патување во рамките на Европската унија, треба да биде претставен до 17 март.

Воведувањето на ковид пасоши ќе се однесува само на вакцините чијашто ефикасност е потврдена од Европската агенција за лекови (ЕМА), потврди Илва Јохансон, европски комесар за внатрешни работи.

Францускиот комесар за внатрешен пазар Тиери Бретон објави дека властите на ЕУ се подготвени да започнат со ковид пасош, исто така наречен „зелен пас“, пред летните одмори.

Целта е да се олесни патувањето во ЕУ за луѓето имунизирани против ковид-19. Ќе содржи детали „што ќе покажат дали некој е вакциниран против ковид-19 или се опоравил или е негативен на тестирањето“.

Еуроњуз известува дека комесарот за правда на ЕУ, Дидие Рејндерс изјавил дека земјите-членки можат слободно да ги вакцинираат своите граѓани со други вакцини, но дека нема да добијат лиценциран ковид-пасош ако вакцината не е од одобрена компанија, од кои во моментов има четири: Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna и Johnson & Johnson.

Дидие Рејндерс сака да го забрза предлогот во Европскиот парламент, што ќе доведе до „обврзувачки инструмент“ за сите земји-членки пред летото.

Ковид пасошите ќе бидат достапни во дигитален и хартиен формат и треба да важат до крајот на пандемијата, изјави извор од ЕУ за „Еуроњуз“, додавајќи дека тестовите и карантинот ќе бидат составен дел од патувањето.

Ќе ги содржи името и презимето на лицето, употребената вакцина, датумот на вакцинација и серискиот број на вакцината, а еден од проблемите е како да се усогласи ова со стандардите за заштита на личните податоци што важат во ЕУ.

Така, вакцинацијата не станува предуслов за слободно движење, патувањето исто така ќе биде можно со тестови и изолација.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека најавата на Европската унија за воведување на ковид пасоши само за вакцини одобрени во ЕУ е лоша и скандалозна и дека оваа одлука би била во спротивност со највисоките европски вредности.

„ Европската унија има цел да му ја забрани слободата на движење на сопствениот премиер Виктор Орбан кој е вакциниран со кинеската вакцина. Морам да признаам дека оваа информација само дополнително ме мотивира да се вакцинирам со доза на вакцината Синофарм. Сеедно дали ќе бидам примен во Брисел “, рече Вучиќ

Тој додаде дека ја смета одлуката на Европската унија за „малку веројатна“ и дека во тој случај српскиот туризам ќе има корист.

„Србија дури и не примила вакцини од ЕУ, што би значело дека нашите граѓани не треба автоматски да патуваат во земјите-членки. Но, во тој случај, вратата на Србија би била отворена за сите кинески, руски, турски, африкански и латиноамерикански туристи “, рече Вучиќ.

„Убеден сум дека никој од ЕУ нема да размисли да донесе ваква одлука, но ако тоа навистина се случи, можам само да кажам – благодарам. Тогаш ни е јасно каква политика има Унијата кон Србија и земјите во нашето соседство “, рече Вучиќ.

Граѓаните на Црна Гора, Босна и Херцеговина и Македонија исто така примија руски и кинески вакцини.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести