Home » ЕУ воведе санкции кон Иран

ЕУ воведе санкции кон Иран

by Журнал.мк

Поради насилството врз демонстрантите, за прв пат по неколку години, министрите за надворешни работи на ЕУ одлучија да воведат санкции против Иран. Изгледите за нуклеарен договор се послаби од кога било.

На состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ, Борел немаше друг избор освен да поддржи пакет санкции против режимот во Техеран.

Затоа се намалуваат шансите за повторно постигнување меѓународен договор за забрана на иранското атомско оружје, таканаречениот нуклеарен договор: „Преговорите заглавија во последните недели. Сега не очекуваме некаков напредок. Срамота, бидејќи бевме многу, многу блиску“, со жалење изјави Борел, пишува Дојче веле.

„Со договор, светот би бил многу побезбеден“

„Со обновениот нуклеарен договор, регионот, Европа и светот би биле многу побезбедни“, посочи Борел.

Договорот за кој САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција, Германија и Иран преговараа со години, стапи на сила во 2016 година.

Тој требаше да го запре збогатувањето на ураниум за да изгради атомска бомба во Иран. За возврат, САД и ЕУ укинаа некои економски санкции против режимот во Техеран.

Меѓутоа, во 2018 година, американскиот претседател Доналд Трамп еднострано го откажа договорот со Иран. Развојот на иранската бомба продолжи.

По промената на власта во Белата куќа, пред година и пол почнаа преговорите за заживување на договорот со Иран.

Насилството врз демонстрантите во Иран драстично се зголеми во последните недели.

Од смртта на младиот Мехса Амини, кој беше уапсен и малтретиран од таканаречената „полиција на моралот“ поради неправилно носење на шамијата, народот на Иран насилно се бунтува против режимот.

Затоа министрите за надворешни работи на ЕУ гласаа за воведување нови санкции за прв пат од 2016 година.

„Нема и не можеме да замижиме“, рече германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок во Луксембург,пренесе Денес.рс.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More