-8.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Ескобар трет пат за еден месец пристигна во Сараево

Најчитани вести

Специјалниот пратеник на американскиот државен секретар за Западен Балкан, Габриел Ескобар синоќа повторно пристигна во Сараево. Ова е трет пат за еден месец Ескобар да доаѓа во БиХ каде што ќе има нови средби со претставници на БиХ.

Ескобар најпрвин го посети Сараево на 7 ноември, а потоа беше дел од делегацијата предводена од специјалниот советник на американскиот државен секретар Дерек Чолет. Тогаш изјави дека санкциите за БиХ се подготвени, но, тие нема да бидат насочени кон Република Српска, туку кон поединци, политички лидери кои дејствуваат против Дејтонскиот договор.

Ескобар вчера престојуваше во Скопје при што ја изрази силната поддршка на американската администрација за брза евроинтеграција на Македонија и дека заедно со европските партнери работат да обезбедат интеграција на земјата во Европската Унија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com