Home » Ескобар: Од Приштина се уште нема одговор на препораката за одложување на пререгистрацијата на возилата

Ескобар: Од Приштина се уште нема одговор на препораката за одложување на пререгистрацијата на возилата

by Журнал.мк

Специјалниот пратеник на американската администрација за Западен Балкан, Габриел Ескобар, изјави дека се уште не добил одговор од косовските власти на препораката на САД, ЕУ и земјите од таканаречената Квинта – меѓу кои, покрај САД се и Италија, Германија, Британија и Франција – да го продолжат периодот на пререгистрација на возилата на српските државјани со косовски регистарски таблички за десет месеци, изјави Ескобар во интервју за Гласот на Америка.

Исто така, тој рече дека САД целосно ја поддржуваат француско-германската иницијатива за дијалог меѓу Косово и Србија – укажувајќи на можноста јавноста да биде запознаена со неа. „Тоа е иницијатива за која се залага Европската унија. Ние ја поддржуваме, како и секоја активност во дијалогот со посредство на Европската унија. Тоа е важно за регионалната и европската стабилност во време кога се соочуваме со кризи во Украина и други делови од Европа. Значи, кога се во прашање деталите – тие се разговараат во контекст на дијалогот во кој посредник е Унијата. Ние не сме учесник во него, но го поддржуваме. Можев да замислам дека наскоро, по блиски разговори со двете влади, во врска со нејзината суштина, јавноста може да биде ангажирана“, рече заменик-помошникот државен секретар на САД.

Ескобар рече и дека ставот на САД е дека Косово мора да стане дел од Европската унија и мора да се интегрира во евроатлантските структури. „За да се случи тоа, очекуваме пет земји (Шпанија, Грција, Кипар, Романија, Словачка) да ја признаат независноста на Косово. Унија. Затоа постојано ја охрабрував Владата на Косово да го сфати тоа сериозно, да се ангажира чесно – и да разгледа решенија кои може да вклучуваат некаков компромис. На крајот – клучни се признавањето на независноста и интеграцијата“, рече Ескобар.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More