18.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Ердоган: Ќе се спротивставиме на планот на НАТО, ако не ги признае терористите

Најчитани вести

Турција ќе се спротивстави на планот на НАТО за одбрана на балтичките земји, ако алијансата не ги прогласи за терористи групите против кои Анкара се бори, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Обраќајќи се во Анкара пред самитот на НАТО во Лондон, Ердоган рече дека Турција очекува безусловна поддршка во нејзината борба против заканите од тероризам, пренесува „Ројтерс“.

Дводневниот самит на НАТО почнува денес во Лондон со цел да се покаже единството и силата на алијансата, која ја слави 70-годишнината од основањето.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com