27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Ердоган: Турција ќе произведува сопствени авиони

Најчитани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави вчера дека Турција планира да произведе сопствен борбен авион-ловец во следните 5 до 6 години.

Турција беше суспендирана од програмата за развој и набавка на најновиот американски авион Ф-35 затоа што Анкара од Русија го набави противвоздушниот ракетен систем С-400.

Ердоган претходно изјавуваше дека неговата земја ќе побара алтернатива доколку официјален Вашингтон продолжи да ја условува соработката околу Ф-35.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com