-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Ердоган: Турција нема намера да стане европски склад за бегалци

Најчитани вести

Турција нема намера да ја игра за Европа улогата на „магацин за складирање“ на мигранти. Анкара нема таква обврска, одговорност или ангажман, рече претседателот Реџеп Таип Ердоган во телевизиското обраќање по состанокот на владата.

Шефот на државата, исто така, се осврна на темата за Авганистан и рече дека Турција ќе соработува со талибанската влада доколку е потребно, бидејќи главната цел на Анкара е стабилен и безбеден Авганистан, јавува Анадолија.

Ердоган истакна дека во Авганистан живеат 5.000 турски државјани, од кои 500, заедно со 83 странци, биле донесени во Турција по своја волја.

„Ќе ги транспортираме нашите граѓани, кои се уште чекаат ред за враќање во својата татковина што е можно поскоро. Нивниот број е помал од 300 “, додаде тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com