Home » Ердоган: Првиот турски електричен автомобил на патиштата во 2023 година

Ердоган: Првиот турски електричен автомобил на патиштата во 2023 година

by Журнал.мк

Претседателот на Турција Таип Реџеп Ердоган најави дека првиот турски електричен автомобил ќе се најде на патиштата во првиот квартал од следната година.

Тој изрази надеж дека првиот турски електричен автомобил ТОГГ ќе биде на патиштата во многу земји во светот како престижен турски бренд, јави Анадолија.

Во саботата, во провинцијата Бурса, Ердоган присуствуваше на церемонијата на отворање на комплексот за масовно производство на турскиот електричен автомобил ТОГГ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More