21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Ердоган најави нова воена операција во Сирија

Најчитани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган за денеска најави седница на Советот за национална безбедност за нова воена операција во северниот дел на Сирија. Досега имаше неколку знаци на воени движења кои претходеа на последните четири упади на Турција во пограничната зона на соседната земја. Ваквата најава на претседателот Ердоган поттикна шпекулации за потенцијални цели, при што сирискиот град Тал Рифаат се појавува како примарна цел на секоја операција. Провладиниот весник „Јени Сафак“ во средата објави дека се направени подготовки за нова операција за проширување на „безбедните зони“ веќе поставени во северна Сирија, со неколку идентификувани цели.

Контролата на градовите кои се наоѓаат на или блиску до централниот дел на границата со Сирија долга 911 километри, може да го прошири и продлабочи турското воено присуство во близина на брегот на Средоземното Море по речиси три четвртини од границата. Потенцијалните целни области се контролирани од ЈПГ поддржана од САД, која Анкара ја гледа како продолжение на ПКК, курдска милитантна група која води бунт во југоисточна Турција од 1984 година. Турција и двете ги означува како терористички организации.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com