4.1 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Ердоган крева ѕид за да спречи голем бран на бегалци од Авганистан

Најчитани вести

Турција започна да гради огромен ѕид на границата со Иран за да го спречи приливот на авганистански бегалци кои бегаат од талибанскиот режим, пренесуваат светските агенции.

Според најновиот извештај на Би -Би -Си, турските власти издале наредба за изградба на ѕид на границата со Иран со цел да се спречи голем бран бегалци, но и евентуална инвазија на инфилтрирани Талибанци меѓу нив.

Засега, според извештаите на агенциите, пет километри од границата се веќе во фаза на работа и со тешка механизација а граничниот појас на кој се гради тој ѕид е долг 295 километри.

Откако меѓународните трупи предводени од САД се повлекоа од Авганистан, Талибанците ја окупираа целата земја за помалку од еден месец, а последниот што падна беше главниот град Кабул, од каде пристигнаа драматични слики на луѓе кои умираат обидувајќи се да побегнат од земјата.

Според агенциите, десетици илјади луѓе очајно бараат начин да ја напуштат земјата. Претпоставката е дека реките бегалци ќе течат кон Иран, а потоа и кон Турција.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com