32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Ердоган испрати предупредување до Европа

Најчитани вести

Турција нема да може да се справи со нов бран бегалци и мигранти од Сирија, ги предупреди европските земји турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, додавајќи дека неговата земја нема да може повторно да ги контролира бегалците од бомбардирањата на режимот на Башар ал Асад во провинцијата Идлиб, која е под контрола на џихадистите.

Се проценува дека десетици илјади лица тргнале кон границата со Турција поради засилените воени удари од страна на сириските и руските воени сили од 16 декември.

Според турските власти, Европа ќе се соочи со истото сценарио како во
2015 година.

Турција на нејзина територија има пет милиони бегалци од 2011 година, од кои
3,7 милиони се од Сирија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com