10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Ердоган : Изјава на Макрон за НАТО е неприфатлива

Најчитани вести

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган ги нарече „неприфатливи“ изјавите за НАТО од францускиот колега Емануел Макрон, кој рече дека алијансата е во состојба на „клиничка смрт “ и дека жали за однесувањето на Турција во Сирија.

Ердоган бил „многу разочаран“ од изјавите на Макрон за НАТО, вели Доналд Трамп за средбата со Ердоган во Овалната соба во Белата куќа.

„Мислам дека на (турскиот) претседателот навистина не му се допаднаа … и мислам дека многу луѓе исто реагираа“, додаде тој.

„Неприфатливо“, кратко рече турскиот претседател.

„Немате никаква координација на стратешката одлука на САд со партнерите во НАТО и ние сме сведоци на агресија на друг партнер на НАТО, Турција, во област во која имаме интереси“, рече францускиот претседател минатата недела за „Економист“, мислејќи на турската воена интервенција во Сирија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com