17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Ердоган за бегалската криза: Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата

Најчитани вести

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган реагираше на изјавите на грчкиот премиер Киријакос Мицотакис за тоа како Турција ја предизвикала бегалската криза.

Тој рече дека Грција е земја која буши чамците за мигрантите и ги испраќа во смрт, пренесе агенцијата Анадолија.

„ Да се ​​каже дека бегалската криза ја предизвикала Турција е навистина израз на неблагодарност. Пред се, Грција е земја која бушеше чамци за бегалците во Егејското и Средоземното Море, со што ги осуди на смрт. Ги имаме сите докази. може да му каже на светот, а можеби и да го измами светот. Но, вие не ја сакате Турција“, рече Ердоган по разговорот со унгарскиот премиер Виктор Орбан.

Тој потсети дека Турција на своја територија примила околу пет милиони бегалци.

„ Речиси четири милиони од нив се од Сирија, некои од Ирак, Авганистан. Неблагодарно е да се каже проблемот со бегалците произлегува од Турција, за земја која прими околу пет милиони бегалци. Не знам што ќе направи Грција ако ја отвориме вратата“, рече Ердоган.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com