Home » Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска

Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска

by Журнал.мк

Турскиот претседател Таип Ердоган ги смени амбасадорите во Шведска и Финска, земји кои аплицираа за членство во НАТО.

Според официјалниот весник на турската влада „Ресми Газета“, Ердоган назначил нови амбасадори во 25 земји, па така Дениз Чакар, кој беше генерален директор за меѓународна промоција и култура, е назначен за амбасадор во Финска, додека Јан Тезељ, кој беше директор генерал за билатерални политички прашања во турското Министерство за надворешни работи, стана амбасадор во Шведска.

Поради настаните во Украина на 18 мај, Финска и Шведска поднесоа барање до генералниот секретар на НАТО за влез во алијансата. Турција го блокираше почетокот на процесот на разгледување на тие апликации.

Ердоган рече дека Анкара не може да каже „да“ за членството на Финска и Шведска во НАТО, бидејќи не може да верува во нивните гаранции за односите со претставниците на Работничката партија на Курдистан, која беше забранета во Турција.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More