Home » Ердоган во посета на Саудиска Арабија

Ердоган во посета на Саудиска Арабија

by Журнал.мк

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска престојува во дводневна посета на Саудиска Арабија.

Според кабинетот на турскиот претседател, Ердоган на средби со саудиски претставници ќе разговара за односите меѓу Анкара и Ријад, како и за начините за зголемување на соработката.

Односите меѓу двете земји беа нарушени по убиството на новинарот Џамал ​​Кашоги во саудискиот конзулат во Истанбул во октомври 2018 година, а Ердоган ги обвини „највисоките нивоа“ на саудиската влада дека издале наредба за извршување на тоа дело.

Оттогаш Анкара значително ја ублажи својата реторика, а на почетокот на овој месец Турција одлучи да го префрли судскиот спор за убиството на новинарот Кашоги во Саудиска Арабија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More