1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

ЕП неделава ќе гласа за укинување на патентите за вакцини против Ковид-19

Најчитани вести

Европскиот парламент неделава ќе гласа за предлогот за резолуција со која се повикува Светската трговска организација да ги отфрли патентите за вакцините против Ковид-19.

Во дискусијата за тоа прашање во мај, ЕП беше едногласна во барањето за укинување на патентите, а во меѓувреме ЕК предложи мерки за проширување на производството на вакцини без да се отстрани обврската за сопствениците на интелектуална сопственост да добиваат релевантни приходи. ЕП ќе ги објави резултатите од гласањето в четврток.

Европратениците утре ќе донесат одлука за воведување европски сертификати за вакцинирани, за оние кои прележале и за тестирани за Ковид-19. Сертификатите ќе стапат на сила на 1 јули.

В среда, ЕП повторно ќе расправа за владеењето на правото во земјите на ЕУ и распределбата на средства од европскиот буџет. Европратениците очекуваа ЕК да предложи мерки до 1 јуни, но Европскиот суд на правдата се уште не донел одлука за тужбата на Полска и Унгарија против новото европско законодавство. Исто така в среда, ЕП ќе гласа за резолуција во врска со податоците за судирот на интереси на премиерот на Чешката Република Андреј Бабиш, со која се повикуваат фондовите на ЕУ за земјоделството да не паѓаат во рацете на неколку олигарси. Европратениците се очекува да ја повикаат ЕК да ги примени новите правила за законитост и буџетот во Прага.

В четврток, ЕП ќе донесе резолуција во која ќе даде првична проценка на плановите за трошење на буџетот за економско закрепнување на земјите од ЕУ.

Европратениците утре ќе разговараат, а в четврток ќе гласаат за резолуција за присилно слетување на авионот на Рајанер во Белорусија. Минатата недела Советот на ЕУ се придржуваше до одлуката на Европскиот совет со која се воведува забрана за употреба на европскиот воздушен простор од авиони што ги користат белоруски организации.

Оваа недела, за првпат од март минатата година, ЕП ќе се состане во Стразбур. Само 1/3 од европратениците се очекува да патуваат, а останатите ќе присуствуваат на сесијата онлајн поради се уште строгите антиепидемиски мерки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести