17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Епилогот на турбулентните избори во Албанија: Еди Рама прогласи победа

Најчитани вести

По изборната кампања обележана со навреди, обвинувања за корупција и насилство, гласањето и пребројувањето поминаа без проблеми и Еди Рама вети дека ќе работи заедно со опозицијата.

Албанскиот премиер Еди Рама во вторникот ја прогласи „најубавата победа“ откако социјалистите успеаја на парламентарните избори во Албанија, кои треба да му дадат трет мандат.

„Го соборивме рекордот“, им рече премиерот на илјадници негови приврзаници кои вееја знамиња на плоштадот Скендербег во Тирана.

„Ви благодарам за довербата што ми ја дадовте во мојот трет мандат. Според официјалните резултати по пребројувањето на 95 проценти од гласачките ливчиња, Социјалистичката партија во неделата доби 48 проценти од гласовите, околу десет проценти повеќе од опозицијата собрана околу десноцентристичките демократи.

Проекциите на Централната изборна комисија (ЦИК) му даваат апсолутно мнозинство на ПС, со 74 од 140 места, што треба да им овозможи да продолжат да управуваат независно.

Изборниот процес внимателно го следи меѓународната заедница, која смета дека тоа е тест за правилно функционирање на кревките институции во Албанија, која е кандидат за членство во ЕУ веќе седум години.

По изборната кампања обележана со навреди, обвинувања за корупција и насилство, гласањето и броењето поминаа без проблеми и Еди Рама вети дека ќе работи заедно со опозицијата.

„Јас ќе бидам премиер на сите Албанци“, рече тој, повикувајќи ја опозицијата да соработува со неговата партија во интерес на земјата. Демократите кои прогласија победа веднаш штом ќе заврши гласањето и резултатите не беа познати, во вторникот не го признаа поразот.

Според ЦИК, опозициските партии околу демократите добиле околу 39 проценти од гласовите или 59 места, пренесува Хина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести