24 C
Skopje
Monday, May 17, 2021

Ентони Блинкен е номиниран за државен секретар на САД

Најчитани вести

Одделението на американскиот Сенат за надворешни работи ја одобри номинацијата на Ентони Блинкен за државен секретар, откако американскиот претседател, Џо Бајден го предложи на оваа должност.

Со тоа, отворен е патот Блинкен да биде изгласан во Сенатот оваа недела и официјално како нов државен секретар.

Пред него, на позицијата државен секретар на САД беше Мајк Помпео од редовите на Републиканците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести