15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Ентони Блинкен е номиниран за државен секретар на САД

Најчитани вести

Одделението на американскиот Сенат за надворешни работи ја одобри номинацијата на Ентони Блинкен за државен секретар, откако американскиот претседател, Џо Бајден го предложи на оваа должност.

Со тоа, отворен е патот Блинкен да биде изгласан во Сенатот оваа недела и официјално како нов државен секретар.

Пред него, на позицијата државен секретар на САД беше Мајк Помпео од редовите на Републиканците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com