Home » Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

Ентони Албанес положи заклетва и стана нов премиер на Австралија

by Журнал.мк

Новиот австралиски премиер Ентони Албанес положи заклетва пред заминувањето на самитот во Токио на кој ќе присуствува и американскиот претседател Џо Бајден.

Поранешниот лидер на левоцентристичката опозиција, кој истакнува дека неговата земја е подготвена да се вклучи во борбата против климатските промени, ќе учествува на самитот-САД, Индија, Јапонија, Австралија во вторник во Токио.

На собирот покрај Бајден ќе учествуваат и јапонскиот премиер Фумио Кишида и индискиот премиер Нарендра Моди.

Новиот 59-годишен премиер положи заклетва на кратка церемонија.

Меѓу членовите на неговиот тим кои ја презедоа функцијата се и министерката за надворешни работи Пени Вонг, која ќе му се придружи на Албанес на самитот во Токио, министерот за буџет Џим Чалмерс и министерот за финансии Кејти Галагер.

Левичарската Лабуристичка партија на Албанес победи и ја замени конзервативната коалиција и нејзиниот претходник Скот Морисон, на изборите во саботата. Коалицијата беше на власт девет години, а за тоа време се сменија тројца премиери.

Се уште не е завршено пребројувањето на гласовите за да се утврди дали партијата на Албанес ќе има мнозинство во парламентот.

„Сакам да водам влада која го има истото чувство на оптимизам и се надевам дека ќе го дефинира австралискиот народ“, рече Албанес во Сиднеј, пред да тргне во главниот град на земјата, Канбера, за да положи заклетва.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More