-8.2 C
Skopje
Wednesday, February 8, 2023

ЕМА: Има 415 случаи на згрутчување на крвта по вакцинација

Најчитани вести

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека добила извештаи за 415 случаи на згрутчување на крвта со ниски тромбоцити во рамките на Европската економска област (ЕЕА), со повеќе од 50 милиони луѓе кои примале вакцина АстраЗенека и Џонсон и Џонсон.

„Има 10 можни случаи меѓу нешто помалку од 6 милиони луѓе кои примиле вакцина„Џонсон и Џонсон “и 405 случаи меѓу 45 милиони кои примиле вакцина„ АстраЗенека“, рече Георги Генов од Европската агенција за лекови, цитиран од Ројтерс .

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести